Baret Nedir, Teknik Özellikleri Nelerdir?

Baret Nedir - Teknik Özellikleri Nelerdirİşyerinde kişisel güvenliğin korunmasını sağlayacak koruyucu tedbirlerin alınması ve bunun için uygun ekipmanların bulundurulması önemlidir. Kullanılacak olan ekipmanların ilk görevi olası iş kazalarının önüne geçebilmektir. Bir emniyet ekipmanı olarak kullanılan baretler ise özellikle inşaat ve sanayide kullanılan en önemli eşyalar arasında yer alır.

Baret Nedir?

Baret tehlikeli bir alanda çalışan personelin korunmasını sağlamak amacıyla kafasına takmış olduğu şapkadır. Çalışma güvenliği açısından çok önemli olan bu ekipman herhangi bir kaza anında darbelere veya cisim düşmesine karşı koruyucu bir malzemedir.

Baret başın, vurma risklerine karşı, yukarıdan gelen nesnelere karşı korunmasını sağlar.

Baretlerin Tasarımı ve Teknik Özellikleri

Şapka olarak bilinen baretler, plastik ve polietilen malzemeden yapılır. Baretlerin dış kabukları sağlam ve dayanıklı malzemeye sahiptir.

Sıcak havalarda rahat bir şekilde kullanılabilmesi için içerisinde ter bantları vardır. Bu ter bantları çıkarılıp takılabilme özelliğine sahiptir. Dış cephesinde olası yağmurlara karşı kanalları olan şapka yüzün yağmura karşı korunmasını sağlar.

Baretin üzerinde bulunan siperlik 4 cm, maksimum 5 cm’dir. Gövde ile açı görüşü engellenmeyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Baretler ısıya, neme, tere, asite, elektrik ve yağa karşı dayanıklıdır.

Baretlerin üzerinde kafada rahat durması ve düşmemesi için çene kayış vardır. Bu kayış ayarlanabilir özelliğe sahip olduğundan dolayı herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Baretler üzerinde ihtiyaç duyulabilecek her türlü detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve kullanım için tasarlanmıştır

Baret Modelleri

Baretler tek başına kullanılabildiği gibi yapılan işe göre ekstra donanımlarla etkinliği artırılabilir. Örneğin kulak koruyucular baret üzerine sonradan eklenebilir, Gözlüklü modeller sayesinde yüzün korunması sağlanır, ön tarafa takılacak olan ışıkla karanlık bir yerde aydınlatma sağlanabilir.

Baret Renk Anlamları  

Baretlerde dikkat edilmeyen ancak hassas olan konulardan birisi de renklerdir. Baretlerin renkleri seçilirken aşağıdaki özellikler göz önünde bulundurulur.

  • Beyaz baret yöneticiler, ziyaretçiler ve mimar, mühendis, tekniker içindir.
  • Sarı baret işçiler içindir.
  • Mavi baret bakım grubu ve formenler içindir.
  • Turuncu baret ustabaşı içindir.
  • Yeşil baret sağlık personeli içindir.
  • Kırmızı baret iş güvenliği, yangın, savunma personeli ve kalite kontrol ekipleri içindir.

https://www.hayatiskele.com/