Bir İnşaatı Tamamlamak Ne Kadar Sürer?

Bir İnşaatı Tamamlamak Ne Kadar SürerBir inşaatın tamamlanabilmesi için birden fazla sürecin geçmesi gerekir. Ancak inşaat sürecinde en önemli unsur işçilerdir. İşçiler belli bir ücret karşılığında çalışır ve bu ücret inşaatın genel maliyetine etki eder. Bunun için çalışacak olan işçilerin ücretleri, becerileri ve deneyimleri inşaatın tamamlanma süresini belirleyen önemli bir faktördür.

İnşaatın oluşum süreci

Bir inşaatın oluşum sürecinin ilk aşaması yapının başlanacağı alanın tespit edilmesidir. Alanın belirlenmesi sonrasında temelin hazırlanması gerekir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz işçiler temel atma sürecinde önemli bir rol oynar ve bu süreçte temel en önemli adımdır. Temel atma işi ciddiyet gerektirir, disiplin ve sabır ister. Yapının oluşumu başladıktan sonra diğer süreçlerde bu aşamada devam etmeye başlar. Yapının sağlamlığı ve hatasız olması ön planda tutularak her dokunuş sürecin biraz daha uzatılmasını sağlar. Bazı inşaat sahipleri bu sürecin bir an önce tamamlanabilmesi için bazı hataları görmezden gelebildiği gibi bazı gerekliliklerin olması gerektiği konusunda da hassas hareket etmeyebilir.

Temelden çatıya ve yalıtıma kadar olan süreç binanın tamamlanma zamanını belirler bu da küçük bir evin inşaatının üç ila beş ay içinde tamamlanması gibi bir sonucu ortaya çıkarır. Binalarda ise bu süre yapının katlarına, izolasyonuna, çevresel alanına göre değişiklik gösterir.

Tamamlanmış bir yapının değeri nasıl belirlenir?

Bir yapının değeri belirlenirken yukarıda bahsetmiş olduğumuz süreç göz önünde bulundurulur. İşçiler için harcanmış olan para, temel ücreti, harcanan malzeme bedeli, o anki piyasa değerini belirleyecek bir faktördür. Yapının değerini belirleyen hususlardan birisi de büyüklüğü ve içerisinde kullanılmış olan fonksiyonel malzemelerdir. Örneğin daha sıradan malzemeler kullanılarak kapı, pencere, parke, fayans kullanılmış ise bu durumda yapının değeri uygun fiyatlı olacaktır. Ancak kullanılan malzemeler birinci sınıf ise bu durumda yapının maliyet değeri de yüksek olacağından gösterişli lüks bir eve istenilecek bedel daha fazla olacaktır.

İnşaat alanı belirlenirken göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir?

Bir inşaat alanı belirlenirken öncelikli olarak satılabilirlik göz önünde bulundurulur. Çünkü kolay satılabilecek, merkezi konumdaki bir yapı daha uygun bir bedel harcanarak daha yüksek bir fiyata satılabilir.

https://www.hayatiskele.com/