Cup-Lock İskele Nedir? Cup-Lock İskele Kurulumu

Cup-Lock İskele Nedir - Cup-Lock İskele KurulumuCup-lock iskele sistemleri özellikle yüksek ve kalın döşemelerde kullanılan ideal bir iskele sistemidir. Değişik boyutlardaki yatay ve dikey elemanlardan oluşan cup-lock iskele, kurulumu ve depolanması kolay, yüksek yük taşıma kapasitesi bulunan ve farklı projelere kolay adapte edilebilen bir sisteme sahiptir. Cup lock iskele sistemleri fincan iskele olarak da bilinir.

Cup-Lock İskele Nedir?

Cup-Lock iskele sistemleri endüstriyel üretim noktaları, dış cephe ve yüksek yapılarda tercih edilen sistemlerdir. Kiriş altında ve döşemelerde tercih edilen cup-lock iskele, yüksek yapılarda taşıyıcı kalıp altı ve hacim iskelesi olarak kullanılır. Bunun yanı sıra dış cephelerde konforlu ve güvenli bir kullanım seçeneği sunar.

Cup lock iskele sistemleri konut, iş ve alışveriş merkezi gibi yapılarda kullanılan sistemlerdir. Bunun yanı sıra baraj, metro, elektrik santralleri, viyadük inşaatları ve tersanelerde tercih edilmektedir. Alternatif dış cephe iskelesi olarak kullanılan cup lock iskele, arasına merdiven ve korkuluk malzemeleri konularak temelde ya da bina cephesinde şantiye güvenlikli kule merdiveni olarak kullanılabilmektedir. Yüksek ve kalın döşemelerde tercih edilen cup lock iskele sistemleri yapısı ve kapasitesi nedeniyle avantajlı sistemlerdir.

Farklı projelere kolay adapte edilebilen cup lock iskele değişik boylardaki yatay ve dikey elemanlardan oluşur. Dikey parçaların cup – lock araları standart olarak 50 ve 100 cm oranında üretilmektedir. Tek bağlantı noktasından 90° dört adet yatay eleman ile birleştirilebilir.

Cup – Lock İskelenin Avantajları Nelerdir?

Cup lock iskele sistemi, yapısı ile pek çok avantaja sahiptir. Cup-lock iskele sisteminin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kurulumu, depolanması ve taşınması kolaydır.
  • Aynı elemanlar kullanılarak cephe iskelesi olarak tercih edilebilir.
  • Mobil olarak kullanılma olanağı bulunur.
  • Düğüm noktaları ile yüksek yük taşıma kapasitesine sahiptir.
  • Basınç direnci yüksektir.
  • Güvenlikli bir sistem olması nedeniyle iş güvenliğine katkı sağlar.
  • Alanlarda rahat ve konforlu bir kullanım olanağı sunar.
Cup-Lock İskele Kurulumu

Cup-lock iskelelerde yatay ve dikey elemanlar kullanılarak birleştirme söz konusudur. Cup-lock iskele kurulumunda alt ayar milleri yüzeye yerleştirilerek dikey elemanlar monte edilir. Dikey elemanların arasına yatay borular yerleştirilerek kilitleme mekanizması kilitlenir. Kilitlenen iskelete diğer yatay borular yerleştirilir. Üst ayar milleri kullanılarak dikey elemanlar yerleştirilir.

https://www.hayatiskele.com/