Dış Cephe İskele Türleri Nelerdir?

Dış Cephe İskele Türleri NelerdirDış cephe iskele türleri, iskelelerin kurulma ve kullanılma biçimlerine göre değişiklik göstermektedir. Dış cephe iskele çeşitleri farklı ölçülerde olabildiği gibi aynı zamanda da farklı çalışma alanlarında kullanılabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da her çalışma alanına veya her ölçüye göre farklı iskele sistemleri tercih edilebilmektedir.

Dış cephe iskeleleri, bağlantı sistemlerinin çeşidine ve türüne göre sınıflandırılabilmektedir ve iskeleler kullanılacağı alana, taşıyacağı yüke ve yüksekliğine göre projelendirilerek seçilmelidir.

Aynı zamanda çalışma sahasındaki fiziki faktörler ve rüzgâr gibi etkenlerin de hesaba katılması çalışılacak iskele türünü seçmek konusunda büyük önem arz etmektedir. Dış cephe iskelelerinin üç türü vardır. Bu türler; modüler iskele, kamalı flanşlı iskele ve güvenlikli H tipi iskele şeklinde sıralanabilmektedir.

Güvenlikli H Tipi İskele

Ülkemizde en sık tercih edilen iskele türü olan H Tipi İskele, modüllerden oluşmaktadır ve kafes sistemine sahip bir iskele türü olmaktadır. Bu iskelenin kurulabilmesi için öncelikle bir adet H çerçeve, çapraz ve yatay bağlantılarla birleştirilmelidir ve ortalama bir H çerçeve 2 metre yüksekliğinde ve 2,5 metre uzunluğunda olmaktadır.

Ağırlıklı olarak yüksek ve kalın döşemelerde kullanılan H tipi iskelenin yürüme platformları 300kg/m² taşıma kapasitesine sahip olmaktadır.

Kamalı Flanşlı İskele

Kamalı Flanşlı İskele diğer bir adıyla örümcek iskele, yatay ve dikey boruların bağlantı noktalarından flanş, kurtağzı ve kama kullanılarak birbirine eklenmesi sonucunda kurulmaktadır.

Kamalı flanşlı iskele, hızlı kurulan ve nakliyesi de oldukça kolay olan, yüksek yük taşıma kapasitesine sahip, kurulumu içinde yalnızca çekiç ve birazda insan gücüne ihtiyaç duyulan bir iskele türüdür.

Modüler İskele

Modüler iskele olarak anılmakta olan iskele türü, tüm iç ve dış montaj, tesisat ve restorasyon işinde kullanılabilen yapısı ve tekerli olması sayesinde hareket edebilen durumu nedeniyle sıklıkla tercih edilen iskelelerden biri olmaktadır.

Ayrıca, modüler iskelelerin hareket kabiliyetinin olması sebebiyle hızlı ve pratik bir kullanım sağladığı da bilinmektedir ve kurulum, söküm işlemleri de oldukça kolaydır. Aynı zamanda istenilen yüksekliğe de kolaylıkla kurulabilen bir yapısı bulunmaktadır.

https://www.hayatiskele.com/