Döşeme Kalıpları Nedir?

Döşeme Kalıpları NedirKalıp, beton yapımında kullanılan bir uygulamadır. İnşaatlarda kullanılan betonun düzgün bir biçimde sertleşmesi için döktüğü kalıcı veya geçici yapıdır.

Kalıp yapmak yeni bir uygulama değildir. Bin yıldan fazla bir süredir inşaat sektöründe kullanılmış ve yararlı olmuştur. En eski kalıplardan biri, Roma’da inşa edilen Pantheon’dur.

Beton, ağır yükleri tutmada yapısı gereği sağlamdır.

Döşeme Kalıpları

Antik çağda, beton üretimi karmaşıklığından dolayı nadir olduğundan, en eski kalıp tipleri genelde duvarlarda kullanılıyordu, ancak 19. yüzyılda, birçok inşaatçının yapı malzemesi olarak betonu tercih etmesiyle beton içerisinde kullanılan malzemelerde çeşitlendirilmiş ve betonun yaygınlığı giderek artmıştır.

Kalıp Türleri

 1. Ahşap Kalıp

Ahşap kalıplama için kullanışlıdır, çünkü kalıp olmadan beton tek başına düzgün ve pürüzsüz bir zemine sahip olmaz. Ahşap ise elde edilmek istenen yüzeyi rahatlıkla sağlayabilir. Ahşabın istenilen şekli verilebilme özelliği çivileme ile sağlamlaştırılması dökülen beton sonrasında rahatlıkla çıkarılabilmesi kalıp sistemlerinde kullanılması için avantaj sağlar.

 1. Çelik Kalıp

Çelik kalıp, ince çelik levhalardan yapılmış panellerdir. Farklı açılarda üretilmiş olan paneller cıvatalar, kelepçeler veya somunlar kullanarak birbirine bağlanır. Paneller farklı şekillerde veya boyutlarda üretilebilir. Çelik kalıplar pratik olmalarından dolayı genellikle büyük projelerde kullanılırlar. Çelik kalıplar aynı zamanda dairesel yapılar ve eğimli yapılar için uygundur.

 1. Kontrplak Kalıp

Kontrplak kalıp ahşap kalıba benzer, fakat daha ucuz bir tercih olabilir, çünkü büyük panel boyutları kullanır, bu da tamir veya sökme işlemlerinde işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlar ve yeniden kullanımda ahşap kalıptan çok daha avantajlıdır.

Bir Kalıbı İyi Yapan Şey Nedir?

 • Yapının sağlam bir şekilde ve ihtiyaç duyacağı malzemenin kullanılması gerekir. Uygun şekle getirilebilmesi için hem yatay hem de dikey olarak desteklenmelidir.
 • Kalıp, betonu etkilemeden, yapının farklı kısımlarını istenildiği şekilde kaldırmalıdır.
 • Kalıbın derzleri, çimento harcı sızıntısını önlemek için sıkı olmalıdır.
 • Kalıp malzemesi kolayca elde edilebilir ve yeniden kullanılabilir olmalıdır.
 • Hafif olmalıdır.
 • Sağlam bir temel üzerinde durmalıdır.
 • Kalıbın malzemesi betona maruz kaldığında bükülmemeli veya deforme olmamalıdır.
 • Kalıp düz bir yüzeye sahip olmalıdır.

İnşaatlarınızda kullanacağınız iskele çeşitleri için https://www.hayatiskele.com/ adresinden sitemizi ziyaret edebilir istediğiniz iskele modelini kiralayabilirsiniz.