Evlerde Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Evlerde Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir

Evinizde ya da binanızda uygulanacak olan ısı yalıtımıyla birlikte yaşam konforunuzu birkaç adım daha ileriye taşımış olursunuz. Çünkü enerjiyi ne kadar etkin ve tasarruflu kullanabilirseniz bu sizin yaşamınızı o kadar derinden etkileyecektir. Isı yalıtımı ise bu imkanı size sağlayabileceği gibi aynı zamanda boşa harcanan enerjinin de minimuma inmesini sağlar.

Enerjideki verimliliğin artmasını sağlayan ısı yalıtımı, başlangıç aşamasında ek bir maliyet gibi algılanıyor olsa da geri dönüşümü açısından hesaplandığında önemli bir ekonomik kazanım sağlayacaktır.

Isı yalıtımının doğru yapılmış olması yalnız evinizde değil binanızda da ortalama giderlerinizi % 50 oranında düşürür. Bu da kış aylarında daha az fatura ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Isı Yalıtımıyla Enerji Verimliliği

Dünyada enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan petrol ve doğalgaz rezervleridir. Bugün ise bu tarz yakıtların çok hızlı bir şekilde tükenmiş olduğunu görebiliyoruz. Enerjiye ihtiyacın sürekli arttığı ve kaynaklarında sürekli azaldığı günümüzde enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak içinde çeşitli programlar uygulanmaktadır. Bunların başında da mantolama gelir. Mantolama binanın dış cephesinden yapılan bir uygulamadır. Bu işlem eski yapılara ve henüz inşaat halindeki yapılara uygulanabilir. Yeni yapılarda zorunluluk olan bu işlem eski tip yapılarda ise isteğe bırakılmıştır. Ancak insanlar bu uygulama sonrasında elde edecekleri kazanımları bildiklerinden dolayı mantolama tercih etmeye başlamışlardır.

Bu hizmetin alınabileceği birçok firma vardır. Bu firmalar hizmet verirken anahtar teslim olarak çalıştıklarından dolayı binanızdaki mantolamayı tamamlayarak yenilenmiş bir şekilde teslim edeceklerdir. Mantolama yapılabilmesi için öncelikli olarak dış cepheden bir proje çizilmeli ve bu proje doğrultusunda iskele kurulumu yapılarak işlemlere başlanması gerekir

İskele mutlaka bu işi bilen profesyonel firmalar tarafından kurulmalıdır. Aksi takdirde iskele üzerinde bulunan kişinin de hayatı tehlikeye atılmış olacaktır.

Türkiye coğrafi konumundan dolayı dört mevsimin aynı anda yaşanabileceği bir ülke konumunda. Bunun için kışın ısınmak ya da yazın serinlemek için mantolama uygulaması yapılabilir. Ülkemiz enerji ihtiyacının % 70’ini ithal ederken, kaybolan bu enerjinin % 30-40’ı binalar tarafından tüketilmektedir

https://www.hayatiskele.com/