Flanşlı Dış Cephe İskele Sistemleri Nedir?

Flanşlı Dış Cephe İskele Sistemleri NedirFlanşlı dış cephe iskele birçok alanda yaygın olarak kullanılan iskele sistemleridir. Güvenli ve pratik bir yapıya sahip olan flanşlı dış cephe iskele sistemi örümcek veya mobil iskele olarak da bilinir. Farklı yüksekliklerde bulunan ve döşemelerde kullanılan örümcek iskele çok amaçlı bir iskeledir.

Flanşlı Dış Cephe İskele Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Kalıp ve dış cephe işlemlerinde kullanılan flanşlı örümcek iskele sistemleri yatay ve dikey boruların birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Mobil iskele olarak bilinmesinin sebebi taşınmasının kolay olması ve hızlı kuruluma sahip olmasıdır. Yüksek yük taşıma kapasitesi bulunan flanşlı dış cephe iskele sistemi her türlü cephe çalışmalarında ve sanayi tesislerinde kullanılabilir.

Flanşlı Dış Cephe İskele Sistemleri Parçaları

Flanşlı dış cephe iskele sistemi farklı boylarda yatay ve dikey borulardan oluşan bir sistemdir. Borular TS EN 10219-1 standartlarında 48,3×3 mm çapında üretilir. Dikey elemanların flanş aralığı ise 50 cm veya 1 metre olarak standart hale gelmiştir. Bağlantı noktalarından doksan derecelik açıyla 4 adet ve 45 derecelik açıyla dört tane olmak üzere sekiz tane yatay elemanlar birbirine birleştirilir. Bu özelliği sebebiyle örümcek iskele olarak tanımlanır.

Bu borular flanş, kurtağzı ve karma adı verilen üç parça ile birleştirilir. Flanşlı dış cephe iskelesi piyasada kamalı ve mobil iskele olarak da tanımlanır.

Flanşlı iskele kurulum ve söküm işlemleri oldukça kolaydır. İnsan gücü veya çekiç kullanarak parçalar kolaylıkla çıkarılabilir. Gelişmiş düğüm noktaları nedeniyle ağır yükleri taşıma kapasitesine sahiptir. Dikey elemanlar 1 metre aralıklı olarak yatay elemanlarla bağlanır.

Flanşlı Dış Cephe İskele Kurulumu

Flanşlı dış cephe iskele kurulumu kolaydır. Alt ayar milleri ile zemin teraziye alınır. Döşeme ve kiriş altı U başlıklı 4 yollu üst ayar milleri kullanılarak teraziye alınır. Flanş aralığı gereksinime göre ayarlanır. Ana taşıyıcı kirişler dört yollu başlıklara oturtularak kurtağzı ve karma borular da sabitlenir. Böylelikle flanşlı iskele kurulur.

Flanşlı Dış Cephe İskele Sisteminin Avantajları

Mobil iskele nakliyat sırasında daha az yer kaplar.

Sağlam yatay ve çapraz borulardan meydana gelir.

Hafif ve pratiktir. Kurulumu oldukça kolaydır.

https://www.hayatiskele.com/