İnşaat İskelesi Çeşitleri

İnşaat İskelesi Çeşitleriİnşaat iskeleleri her duruma, alana, şarta göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de bir iskele kiralamadan önce ilk dikkat edilmesi gereken şey hangi iskele tipinin o inşaata daha uygun olacağının tahmin edilmesidir.

Bunun içinse alanında uzman bir iskele kiralama şirketinin görüşlerine başvurmak mantıklı bir hareket olacaktır. Böylelikle güvenlikli iskele kiralama süreciniz uzman görüşü alındığı için daha hızlı ve daha az yorucu bir hal alacaktır. Ayrıca da hem daha az masraf ile en uygun ve en güvenilir iskeleyi kiralamış olacak hem de çalışanlarınızın ve o çevrede yaşayanların güvenliğini sağlamış olacaksınız.

İnşaat İskelesi Türleri

İnşaat iskeleleri temelde iki ana çeşide ayrılmaktadır. Bunlar, dış cephe iskele çeşitleri ve kalıp altı iskele çeşitleri olmaktadır.

Dış Cephe İskele Çeşitleri

Dış cephe iskele çeşitleri genellikle dış cephedeki montaj, tesisat, cephe düzenlemesi ve restorasyon için kullanılan iskele türleridir. Özellikle çok katlı yapılarda dış cephe işlemlerinde tercih edilmesi oldukça önemli olan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü, dış cephe iskele çeşitlerinin önceliği çalışan ve o bölgede yaşayan yayaların can sağlığı olmaktadır. Böylelikle daha güvenli ve verimli bir inşaat imkânı sunmaktadır.

Dış cephe iskele elemanları çerçeve, yatay, diyagonal elemanlar ve sac kalas, kapaklı merdiven, yan korkuluk ayrıca da tekmeliklerden oluşan mümkün olduğunca güvenli bir ortam yaratmaya çalışan elemanlardır. Ayrıca, her kata konulan kenar korumalıkları, kapaklı merdivenleri ile de katlar arası geçiş mümkün olduğunca güvenli hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Bunların dışında, dış cephe iskeleler üçe ayrılmaktadır. Bunlar; modüler iskele, kamalı flanşlı iskele ve güvenlikli H tipi iskele olarak düşünülebilir.

Kalıp Altı İskele Çeşitleri

Kalıp altı iskele çeşitleri her çeşit döşeme sisteminde kullanılabilen ideal sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü, kalıp altı iskeleler yük taşıma kapasitesi, hemen hemen her projeye adapta olma hızı, montaj ve demontaj hızının yüksekliği ile viyadüklerden köprülere, santralden sanayiye kadar ağır betonun kullanıldığı neredeyse her projede kullanılabilmektedir.

Kalıp altı iskeleler yük iskelesi, masa kalıbı iskelesi ve merdiven kulesi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca kullanım alanına göre de dört türü vardır. Bunlar; cup-lock iskele, masa tipi iskele, teleskop direği ve kovanlı iskele olarak birbirinden ayrılmaktadır.

https://www.hayatiskele.com/