İnşaat İskelesi Kurulumu Nasıl Olmalı?

İnşaat İskelesi Kurulumu Nasıl Olmalıİnşaat iskelesi kurulumunda dikkat edilmesi gereken önemli durumlar söz konusudur. Bu önemli durumların en başında iskelenin Türk Standartları Enstitüsü belgesine sahip olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise inşaat iskelesinin kurulum planının oluşturulmasıdır. Kurulum projesinden yola çıkılarak kullanıma göre sabit hesapların yapılması gerekmektedir. Peki inşaat iskelesi nedir, nasıl kullanılır, nasıl kurulur?

İnşaat İskelesi Nedir?

Yüksek katlarda güvenli çalışmayı sağlayan sisteme inşaat iskelesi denir. İnşaat iskelesi, erişim konusunda yardımcı olur ve verimli çalışmayı mümkün kılar. Bu sebeple iskeleler, kullanım alanlarına göre ayrılmaktadır.

  • Cephe İskelesi
  • Mekansal Çalışma İskelesi
  • Kalıp İskelesi

Üst katlara ulaşabilmeyi ve gerekli malzemeleri taşıyabilmeyi sağlayan inşaat iskele sistemleri, kolay ve güvenli çalışabilmeye olanak verir.

İnşaat İskelesi Nasıl Kullanılır?

İskele kurulumunun yapılabilmesi için, teknik belgeler tamamlanarak projeye uygun bulunmalıdır. Güvenlikli inşaat iskelesi kurulumu tamamlandığında, proje yetkili kişiler tarafından kontrol edilerek uygunluk belgesi alınır. Haftada en az bir kez düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kullanıldıkça ve dış etkenlerden etkilendikçe iskelenin sahip olduğu dengeyi bozabilmektedir. Örneğin; sismik sarsıntılar ve rüzgârlı hava koşulları iskeleyi değişikliğe uğratabilir ve tehlikeli bir hal alır. Bu sebeple düzenli kontrollerin yapılması güvenlik açısından oldukça önemlidir.

İnşaat İskelesi Nasıl Kurulur?

İnşaat iskele sistemleri kurulmadan önce çalışma ortamının güvenliği için gereken tedbirler alınmalıdır. Aynı zamanda iş kazalarının engellenebilmesi için tüm önlemlerin alınması gerekir. Bu sebeple inşaat iskelesi kurulumu çok önemlidir. Peki, inşaat iskelesi nasıl kurulur?

  • Öncelikli olarak önem verilmesi gereken detay, inşaat iskelesinin TSE belgesine sahip olup olmadığıdır. Bununla birlikte standartlara uygunluğu da test edilmelidir.
  • Zeminin dayanıklı olup olmadığı da önemli bir husustur. Bu sebeple dikkatle kontrol edilmelidir. Örneğin; toprak bir zeminse gerekli işlemler yapıldıktan sonra iskele kurulumu gerçekleştirilmelidir.
  • İskelenin statik hesaplamaları yapıldıktan sonra kurulmalıdır.
  • İnşaat iskelesinin kurulumunu yapacak olan ekip veya personel, iskele kurulum elemanı düzeyi 3 belgesine sahip olmalıdır.
  • Alanında uzman ve yetkili kişiler tarafından iskele kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İskele kurulumu tamamlandıktan sonra kontroller, inşaat mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

https://www.hayatiskele.com/