Isı Yalıtımı, Mantolama Nedir?

Isı Yalıtımı - Mantolama NedirMantolama, yapıların içinden ya da dışından yapılan bir çeşit kaplama şeklidir. Bu işlem sonrasında yapılar, soğuk, sıcak, ses ve su gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan olumsuzluklara karşı korunmuş olur.

Mantolama mutlaka projeye ve teknik şartnameye uygun bir şekilde yapılmalıdır. Onaylı malzemeler, sertifikalı ustalar ve kurumsal firmalar tarafından yapılması önemlidir.

Mantolama ve yalıtım malzemeleri inşaatlarda kullanılan en ince malzemedir.

Isı Yalıtımı, Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

  • Mantolama sayesinde binaların dış yüzeylerindeki elemanlar yalıtarak ısı köpüklerinin oluşması engellenmiş olur. Sıcaklık farklarından dolayı bina yüzeylerinde oluşabilecek çatlaklar mantolama sayesinde ortadan kaybolur. Çatlaklar içerisine su almalarından dolayı bir süre sonrasında binanın yapısının kısalmasına neden olur.
  • Mantolama yapılan bir bina don, yağmur, dolu ve güneş gibi zararlı olan dış faktörlerden korunmuş olur.
  • Bina içerisindeki ani hava değişimleri ortadan kalkar,
  • Yapıdaki yoğuşma riski azalır ve bu sayede nem ve rutubet durumu ortadan kalkar.
  • Isı ve su yalıtımı sağlanmış olur.
  • %50’den fazla ısı tasarrufu sağlanır.
  • Mantolama yapılmış bir binada ısı eşit bir şekilde dağılır ve hava akımı oluşmaz, bu şekilde yaşam daha konforlu bir hale getirilmiş olur.
  • Yakıt tüketiminde tasarruf sağlanmış olur ve mantolama yapılırken ödenmiş olan para 5 yıl sonrasında kendi kendini amorti eder.

Isı Yalıtımı, Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama yapılırken öncelikli olarak iskele kurulumu yapılması gerekir. Binanın yüzeyinden yapılan bu kurulum sonrasında mantolama işlemi yüksekte rahatlıkla gerçekleştirilebilir. İskele kurulumu yapılırken mutlaka kurallar ve iş güvenliğine uygun olması gerekir. Bunun içinde iskeleyi kuran firmanın tecrübesi çok önemlidir.

Mantolaması yapılacak olan binanın yüzeyinin temizlenmesi gereklidir. Eski uygulamaya ait boya ve sıva dökülmeleri kabarmaları temizlenmelidir. Uygulamanın yapılacağı zemin bozuksa u durumda sıva yapılması gerekir.

Su Basman Profilleri

Su basmanlarının amacı uygulamanın düzgün bir hizada yapılması gerekir.

Mantolama Levhaları

Mantolama levhaları, uygun bir şekilde ebatlanarak yapıştırma harcı ile duvara yapıştırılır. Direncin artırılması için astar kullanılmalıdır. Levhalar arasında boşluk olmaması gerekir.

Levhalarının Dübellenmesi

Levhaların sağlam kalabilmesi için duvara yapıştırıldıktan sonra dübellenmesi gerekir. Dübel tipi ve seçimi firma tarafından belirlenir.

https://www.hayatiskele.com/