İskele için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İskele için Dikkat Edilmesi GerekenlerBina inşaat hacmi artmaya devam ettikçe, büyük iskele grubunun güvenlik tehlikesi muhtemeldir. Birçok kaza işareti, bazı takviye önlemlerinin yerinde olmamasından kaynaklanmaktadır.

Peki, iskele seçiminde ele alınması gereken konular nelerdir?

  • İskele temelinin iyi olmaması ayakların deforme olmasına neden olacaktır. Çökme veya devrilmeden kaynaklanan deformasyonu önlemek için, çift sıra tepe veya makasın yatay bölümüne, sıra dışındaki deformasyon alanına kadar bir grup dikey direk oluşturulmalıdır. Makas ve ayaklar sağlam, güvenilir bir temel üzerine kurulmalıdır.
  • İskelenin dayandığı konsol çelik kirişin sapması belirtilen değeri aşar, konsol çelik kirişten sonraki ankraj noktası güçlendirilerek çelik kiriş, çelik destek ve U-şekilli destek ile sıkıldıktan sonra desteklenmelidir.
  • İskele boşaltma, sistemdeki hasarı yukarı çekip, orjinal boşaltma programına göre hemen yukarı çekme yöntemiyle eski haline getirilmeli, parçaların ve çubukların düzeltilmesi için deformasyon oluşturulmamalıdır.
  • İskele dışa doğru esniyorsa deformasyonun zamanında düzeltilmesi gerekir.
  • İskele kazalarını önlemek için, maksimum ölçüde güvenlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde iskele kurulması gerekir.
  • İskele, temel çerçeve birimlerinin oluşturulması için gerekliliklere uygun olarak, sıra sıra ve açıklığa göre adım adım inşa edilmelidir. İskele inşa parça stabilitesini temin edecek şekilde, dikdörtgen bir köşesinde yapılmış ve dışa doğru adım adım uzatılmalıdır.
  • Direklerin dikilmesinde farklı dış çaplara sahip çelik borular karıştırılmalı, bitişik direklerin yanaşma bağlantı elemanları aynı yüksekliğe yerleştirilmemelidir. Mesafe yapısal gereksinimleri karşılamalıdır.
  • Yatay destek ve makas desteği, yatay çubuk ve dikey kolon ile eşzamanlı olarak inşa edilecek ve enine desteğin merkez hattı, makas desteği ve diğer bağlantı elemanları arasındaki mesafe ana düğümden 150 mm’den fazla olmamalıdır.
  • Çift sıralı iskelelerde duvarın bir ucu ile duvarın dekoratif yüzeyi arasındaki boşluk 100 mm’den fazla olmamalıdır.

İskele Kurulumu

Hayat İskele inşaatlarınızda kullanacağınız iskelelerin üretim, montaj ve sökülmesini sağlayarak profesyonel desteği birinci sınıf sağlayacaktır. İskele kurulumu uzman bir ekip tarafından yapılmalı, gerekli güvenlik önlemlerinin eksiksiz bir şekilde alınması gerekir. Doğru kurulumu ve sökümü yapılmayan bir iskele hayati tehlikeye neden olabilir.

https://www.hayatiskele.com/