İskele Kurulum Standartları Nelerdir?

İskele Kurulum Standartları Nelerdirİskele kurulum standartları, cephe iskelelerinin kurulurken dikkat edilmesi gereken birtakım maddeler içermektedir. Bu maddeler uyulması gereken zorunlu kurallardır. İskele kurulum standartları, kurulan iskelenin inşaat çalışanları ve çevredekiler için risk barındırmamasını sağlamaktadır. İskeleye bırakılan yüklerin taşınabilmesi ve güvenli bir ortam yaratılabilmesi için standartlara uygun bir şekilde iskele kurulumu yapılması gerekmektedir.

İskelenin kurulacağı ortamın uygun olup olmadığı, iskele tipi, hava koşulları ve iskele üzerine binecek yük ağırlığı göz önünde bulundurularak hazırlanan iskele kurulum standartları, en riskli iş kolları arasında yer alan inşaat sektörü için oldukça önemlidir.

İskele Kurulumu Nasıl Yapılır?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince iskele kurulumu durumunda kurma, sökme ve kullanma işlemleri planlı bir şekilde yapılmalıdır. İnşaatta yapılan işlerde yetkili kişiler planlama yaparak planlara sadık kalınıp kalınmadığını kontrol etmelidir. Aynı zamanda iskele kurulum standartlarına dikkat edilmelidir.

İskele Kurulum Standartlarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

İskele sistemlerinin kurulumunda, özellikle cephe iskelesi kurumunda dikkat edilmesi gereken bir dizi kural bulunmaktadır. Bu kurallar ile çalışanlar ve çevredekilerin sağlığı için oluşabilecek riskler azaltılmaktadır. İskele kurulumunda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikli olarak kurulacak olan iskelenin iskele standartları için uygun olması gerekmektedir.
  • İskele kullanılırken devrilme gibi olumsuz durumların önüne geçilmesi için dikkatli kurulmalıdır.
  • Dikey ve yatay olarak gerekli güçlendirmelerin yapılması önemlidir.
  • Kırık ve çatlak gibi kullanım sırasında insan sağlığını tehdit edebilecek risklerin ortaya çıkmasının engellenmesi için gerekli kontroller yapılmalıdır.
  • Dikey demirler ve platformlar arasında boşluk bırakılmamalıdır.
  • Bağlantı parçalarının dayanıklı ve güvenilir olmasına özen gösterilmedir.
  • İskele korkuluklarının yönetmelik göz önünde bulundurularak gereken şekilde monte edilmesi oldukça önemlidir.
  • İskele kapasitesine dair bilgi veren levhaların asılması gerekmektedir.
  • İskelenin inşaatta çalışan kişiler için ergonomik bir şekilde kurulması önemlidir. Çalışma yapılacak olan yapıya yakın olması önemlidir.

Bu gibi konulara dikkat edilerek iskele kurulumu yapılması oldukça önemlidir. Kurulan iskeleler belirli aralıklarla yetkili kişiler tarafından kontrol edilmelidir. Kontrol raporu hazırlanarak güvenliğinin kanıtlanması gerekmektedir. Güvensiz bir iskele raporu ile karşı karşıya kalındığında ise güvenli hale getirilene kadar kullanım sağlanmaz.

https://www.hayatiskele.com/