İskele Nasıl Kurulur?

İskele Nasıl Kurulur

İskele belli bir yüksekliğe sahip ve üzerinde can taşıdığı için mutlaka ehil kişiler tarafından kurulması gerekir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus ise iskelenin TSE belgesinin olmasıdır. Hayat İskele olarak, kiralamasını yaptığımız tüm iskele modellerimizde TSE onayı almış, kurulum ve söküm işlemleri kolay olan çözümlerden yana oluruz.

İskele kurulumu yapılmadan önce mutlaka projesinin hazırlanması gerekir. Çünkü kurulum sıradan değil proje doğrultusunda ortaya çıkarılacak olan statik hesaplamalar neticesinde gerçekleşecektir. Firmamı tüm bu işlemleri gerçekleştirerek personelinizin ve sizin can güvenliğinizi ön planda tutacak iskeleler sağlamaktadır.

İskele Nasıl Kullanılır?

İskele kurulumu, proje doğrultusunda yapılır ve kurulum tamamlandıktan sonra inşaat mühendisi ve inşaat teknikeri tarafından kontrol edilerek uygunluk belgesinin alınması gerekir. İskele kurulumu sonrasında kontrol süreci belli aralıklarla mutlaka yapılmalıdır. Örneğin haftada bir yapılan kontrol ideal olandır. İskele üzerinde bir değişiklik yapılması ve aşırı rüzgar sonrasında kontrollerin yenilenmesi gerekir.

İskele Nedir?

İskele genelde inşaatlarda kullanılan ancak yüksek noktalardaki yerlere erişimi kolaylaştıran sistemlere denilir. Çalışılacak alanda güvenliğin oluşturulması için ihtiyaç duyulan iskeleler farkı malzemelerden oluşabilir. Bu nedenle kiralık iskele alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus güvenilir firma olmasıdır.

İskeleler kullanım alanlarına göre sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırma ise şöyledir;

Cephe iskelesi: Adından da anlaşılacağı gibi inşaatlar ya da yapılarda dışarıdan kurulumu yapılarak kullanılan iskelelerdir.

Mekânsal çalışma iskelesi: Büyük alanları kaplayan mekansal iskeleler farklı alanlar için tercih edilebilir.

Kalıp iskelesi: Yapılarda destekleyici niteliğe sahip olduğundan dolayı kullanılır.

Tüm iskelelerin amacı çalışmanın daha kolay, konforlu ve güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır. Özellikle üst katlara taşınması gereken malzemeler iskele sayesinde daha kolay bir şekilde taşınabilir.

Güvenli İskele Nasıl Kurulur?

Bir iskelenin güvenli bir şekilde kurulumunun yapılması için mutlaka bu işin eğitimini uzman kişilerden almak gerekir. Olası bir iş kazasının oluşmaması için gerekli olan güvenlik tedbirlerinin mutlaka alınması gerekir.

  • TSE belgeli olmalı,
  • Zemin sağlam olmalı,
  • Statik hesaplar yapılmış olmalı,
  • Yetkili kişiler tarafından kurulum yapılmalı,
  • Kontroller düzenli bir şekilde inşaat mühendisi ve teknikeri tarafından yapılmalı,

İskele ihtiyaçlarınız için https://www.hayatiskele.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.