İskele Sökümü Nasıl Yapılır?

İskele Sökümü Nasıl Yapılır

İnşaat iskele yönetmeliği, güvenli bir çalışma ortamı ve güvenlik kültürü oluşturmak için iskele kurulan iş yerlerinde sağlığı korumaya yönelik artırılan standartlardır. Yüksekte çalışılan işlerde muhtemel kazaların önlenmesi hedeflenerek bir araya getirilen belirli pek çok kuralı içermektedir. İnşaat sektöründeki iskelelerin kurulumu, kullanımı ve sökümü için de belirli kurallar dahilinde rehberlik etmektedir.

İnşaat iskele yönetmeliği, dış cepheye kurulacak olan inşaat iskelesinin malzeme özellikleri, kurulum ve tasarımı, eleman eğitimi gibi konular hakkında yol gösterici bilgiler içermektedir. Yüksek yerlerde icra edilen işlerde, çalışma alanlarının risk barındırmaması ve iş kazalarının mümkün olduğunca önlenebilmesi için gerekli bir yönetmeliktir. Bu yönetmelik inşaat iskelesi kullanıldıktan sonra iskele sökümüne dair pek çok önemli bilgiler içermektedir.

İskele sökümü esnasında çalışma ortamının güvenliğinin sağlanması adına yönetmeliğin belirlediği kural ve bilgilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda iskele parçalarının da zarar görmesi engellenmelidir. İskele kurulurken ne kadar dikkatli davranıldıysa, sökülürken de aynı dikkat ve özenle işe odaklanılmalıdır. İskele sökümü, profesyonel kişilerin ya da mühendislerin gözetimi ile yapılmalıdır.

İskele Sökümü

İnşaat iskele sistemi sökülmeden önce bazı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bu önlemler, iskele kurum ve söküm kılavuzunda yazılı kurallar dahilinde alınmaktadır. Bununla birlikte iskele sökümüne başlanmadan önce, çalışanları ve çevredeki insanları uyarmak adına “iskele kullanım dışıdır” levhası asılmalıdır.

İnşaat iskelesinin kullanımından sonra iskele sökümü gerçekleştirilmektedir. Bu söküm işlemi, özenli ve disiplinli bir şekilde uzman kişilerin gözetimi altında yapılmalıdır. İnşaat iskelesi sökümü aşağıdaki gibidir.

  • Yalnızca söküm yapılan katta bulunan file ve buna benzer kaplama elemanları sökülmektedir.
  • Yüksek ve riskli yerlerde çalışma gerçekleştirildiği için iskele kurum ve söküm kılavuzuna uygun bir şekilde iskele sökülmelidir.
  • Ankraj, öncelikli olarak kısa kenarlar sonra ise uzun kenarlı süpürgelik, orta korkuluk ve ana korkuluklar sırayla sökülmektedir.
  • Süpürgelikler, yatay bağlantı noktaları ve dikme şeklindeki elemanlar sökülmektedir.
  • Sökülen malzemeler yardımcı elemanlar vasıtasıyla zemine taşınmaktadır.
  • Alt kattaki yürüme platformunun sökümü gerçekleştirilmektedir.
  • En alt kata kadar sırası ile aynı işlemler yapılmaktadır.

İstanbul güvenlikli iskele sistemleri hakkında bilgi almak için https://www.hayatiskele.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.