Kamalı Flanşlı Tip İskele ile H Tipi İskele Farkları

Kamalı Flanşlı Tip İskele ile H Tipi İskele FarklarıKamalı Flanşlı İskele ile H Tipi İskele sistemlerinin güvenlikli iskele olmak yönüyle en çok tercih edilen özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu iki faydalı sistem dünyada yaygın olarak kullanılmakta ve üretilmektedir. Türkiye’de de Kamalı Flanşlı Tip İskele ve Güvenlikli H Tipi İskele üretimi yapılmaktadır. Bu iki tip iskelenin birbiri ile benzer ve farklı özellikleri bulunmaktadır. Yerel alışkanlıklara göre kullanılma durumları söz konusu olmaktadır.

Kamalı Flanşlı Tip İskele Özellikleri

Kamalı Flanşlı Tip İskele, dikey ve yatay boruların belirli noktalardan bağlanarak ve kilitlenerek kurulan güvenlikli iskele sistemidir. Mobil iskele ve örümcek iskele olarak da bilinen Kamalı Flanşlı Tip İskele kolaylıkla kurulabilir. Kurulumu için sadece iş gücü ve çekiç yeterlidir. Bu sistem arzu edilen yükseklikte ve uzunlukta kurulabilmesi sayesinde oldukça tercih edilen bir iskele sistemidir. Kolay istiflenebilen ve nakliye edilebilen bir iskele sistemi olan Kamalı Flanşlı Tip İskelenin boruları dış darbelere karı dirençli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda uzun ömürlüdür.

H Tipi İskele Özellikleri

H Tipi Kalıp İskelesi, dış ve iç sıva, duvar, cephe boyama ve izolasyonu, cephe giydirme, gemi onarımı ve inşası gibi işlerde rahat ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmak için sıklıkla tercih edilen bir sistemdir. H Tipi İskele, fazla yer kaplamayan yapısıyla alan yönetimi konusunda yardımcı olan ve kurulumu ve sökümü kolay olan pimli bir iskele sistemidir. Sistem kaynaklı çerçevelerden meydana gelen H Tipi İskele, bu özelliği ile hızlı bir şekilde monte edilebilmektedir.

Kamalı Flanşlı Tip İskele ile H Tipi İskele Benzer Özellikler

Yürüme platformu olarak aynı tip sac kalas kullanılmaktadır. Aynı zamanda merdiven sistemi, bina ankraj sistemi, taban tablası ve ayar milleri de aynı tip kullanılmaktadır.

Kamalı Flanşlı Tip İskele ile H Tipi İskele Farklılıkları

H Tipi İskele ve Kamalı Flanşlı Tip İskelelerin benzer özellikleri olduğu gibi birbirinden farklı özellikleri de bulunmaktadır. Bu iki tip iskele sisteminin birbirinden farklı özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • Parça boyutları açısından birbirinden farklıdır.
  • H Tipi iskelelerde dikey taşıyıcılar çerçeve şeklindeyken, Kamalı Flanşlı Tip iskelelerde dikey taşıyıcı parçalar boru şeklindedir.
  • H Tipi iskelede dikey taşıyıcılar 200 santimetre yükseliyorken, Kamalı Flanşlı Tip iskelelerde 300 santimetre yükselmektedir.
  • H Tipi iskeleler, Kamalı Flanşlı iskelelere göre daha hesaplıya mal olmaktadır.
  • Kamalı Flanşlı iskelelerde çekice ihtiyaç duyulurken H Tipi iskelelerin montajı için çekiç kullanımına gerek yoktur.
  • H Tipi iskelelerde bağlantılar pimlidir. Kamalı Flanşlı iskelelerde ise dikey borularda flanşlı bağlantılar mevcuttur.

https://www.hayatiskele.com/