Şantiye Mimarı Nasıl Olmalı?

Şantiye Mimarı Nasıl Olmalıİnşaat sektörü içerisinde olmazsa olmaz olan şantiyeler, birçok farklı iş kolunu da bünyesinde barındırır. Bu iş kolları kendi içerisinde ayrılırken tamamında uzman ve belirli özelliklere sahip olan kişilerin çalışması gerekir. Şantiye mimarları da bu görevlilerden bir tanesidir.

Bir inşaatın doğru yapılması ve her açıdan denetimlerde sorun yaşamaması için birtakım zorunlulukların yapılması gerekir. İnşaat içerisinde olması gereken zorunluluklar kişisel değil, inşaatın doğru bir şekilde devam edip tamamlanması için gereklidir. Şantiye mimarının özellikleri de bunun için ön plana çıkmıştır.

Şantiye Mimarı Kimdir?

Şantiye mimarı, bir projenin tasarımının gerçeğe yakın bir şekilde dönüştürülmesi sürecinde, işin hatasız ve eksiksiz bir şekilde sürdürülmesini sağlayan kişidir.

Şantiye mimarının sahip olduğu en önemli özelliklerin başında kendisine verilmiş olan sorumluluğun bilincinde olması gerekliliği gelir. Sorumluluk sahibi bir mimar, yaşanılabilecek her türlü olumsuzluğa karşı nasıl önlem alınması gerektiğini bilir ve projenin her aşamasında tüm sürecin etkin kontrolünü sağlar.

Şantiye mimarının iş disiplininin mutlaka yüksek olması gerekir, çünkü iş disiplinine sahip olan bir mimar yaşanacak olan her duruma karşı hızlı bir tepkime göstererek durumun düzeltilmesini sağlayabilir. İş disiplini olan şantiye mimarı inşaat içerisinde her zaman ulaşılabilirdir.

Şantiye mimarları işçilerle iletişiminde iyi olmalıdır. İşin doğru ve zamanında tamamlanması için gerekli olan tüm iş kalemlerinde etkin görev almalıdır. İnşaat zor bir çalışma alanı olduğu için inşaat içerisinde gerginlik her zaman yüksek olabilir. Şantiye mimarı işçilerle iyi iletişim kurarken aynı zamanda personeli ilgilendirecek olumsuz etkilerle de baş etmek zorundadır. Üretici ve işçileri bir arada tutabilmesi önemlidir.

Şantiye mimarlarının mesai saatleri düzensizdir bunun için bu işi yapmak isteyen kişilerin mutlaka esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmesi gerekir. Yoğun iş temposunda çalışmak istemeyenlerin bu işi yapabilmesi zordur.

Şantiye mimarlarının mutlaka aktif bir yaşama ayak uydurabiliyor olması gerekir. Şantiye mimarı projede yaşanılabilecek olan revize işlemlerini gerçekleştirmeye hazır olması gerekir.

Şantiye mimarları inşaat içerisinde oldukça önemli kişilerdir. Bunun için her inşaatta olması gereken iş koludur.

https://www.hayatiskele.com/