Şantiye Mimarının Sahip Olması Gereken Özellikler

Şantiye Mimarının Sahip Olması Gereken Özelliklerİnşaatlarda birçok alanda görev yapan farklı iş kolları vardır. Bunların tamamında mutlaka bu alanda uzman olan kişilerin çalışması gerekir. Özellikle şantiye mimarı bu iş kolları arasında en hassasiyet gösterilmesi gerekendir. Çünkü işin doğru, eksiksiz ve profesyonel bir şekilde yapılabilmesi için şantiye mimarlarında olması gereken birtakım özellikler vardır. Şantiye mimarlarında olması gereken özellikler kişisel değil inşaatın doğru bir biçimde ilerleyebilmesi için gereklidir.

Şantiye Mimarı Kimdir?

Şantiye mimarı, başlanan bir proje de mimari tasarımın gerçeğe dönüştürülme sürecinde görev alan kişidir. Mimar inşaatın eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Şantiye mimarının mutlaka sorumluluk sahibi olması gerekir. Örneğin inşaat alanında kurulmuş olan iskeleyi düzenli olarak kontrol etmesi ve iskelede yaşanan bir aksaklık söz konusuysa tespit edip hatanın giderilmesini sağlamalıdır. Sorumluluğunun bilincinde olan bir mimar inşaatta olabilecek tüm zararlarında önüne geçebilecektir.

Şantiye mimarlarının disiplinli olması gerekir. Yapılan işin disiplinine uygun bir şekilde hareket edebilmesi gerekir. İnşaat sahası içerisinde olabilecek her türlü olaya karşı kolay ulaşılabilir olması gerekir. Şantiye içerisindeki iş kalemi durumunda mimar gerekli olan tüm düzenlemeleri eksiksiz bir şekilde yapabilmelidir.

İlginizi Çekebilir: İskele Kurulumu

Şantiye mimarı çalışan personelin denetimini yapması gerekir. İş sürecinde personelin karşılaşacağı zorluklara hızlıca müdahale edebilmeli, sorunu çözebilmeli ve personelden kaynaklı olan problemler varsa tespitini yapabilmesi gerekir. Şantiye mimarı sorun üreten değil çözüm getiren bir yapıda olmalıdır.

Şantiye mimarlarının çalışma zamanları esnektir. Bu nedenle genel saatlerinde düzensizlik vardır. Bu işi yapan kişinin esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmesi için sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Başladığı tempoda işi bitirebilmesi ve tüm bunları yaparken kendini zorladığını düşünmemesi gerekir. Şantiye mimarı özellikle erkekleri ilgilendiren bir meslek grubu içerisinde olduğundan dolayı erkek olması da doğru tercihtir. Erkeklerin inşaat içerisindeki dayanıklılığı göz önünde bulundurulduğunda çalışma disiplini ve dinamiklik açısından önemlidir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususlar şantiyelerde çalışan tüm personel için geçerlidir. Özellikle mimarların bu kurallara uyması gerekir.

İnşaatlarınız için iskele ihtiyacınızda bize https://www.hayatiskele.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.