Taşeron Firma Ne Demek?

Taşeron Firma Ne Demekİnşatlarda sık kullanılan farklı temel terimler vardır. Bu erimlerin günlük yaşam içerisinde karşılıkları olmasa da inşaatlardaki anlamları çok büyüktür. Bu makalemizde ise taşeron firma ne demektir? Bu konu hakkında açıklama yapalım istedik.

Taşeron firma, bir yapı için belirlenmiş olan proje dahilinde projenin tüm sorumluluklarını yerine getirmek ve bunların kontrollerini sağlamak üzere yüklenici tarafından tutulmuş olan firmaya denir. Taşeron firmalar yapının proje aşaması sonrası her noktasında etkin bir şekilde çalışır. Kullanılacak malzemeler, işçi denetimleri gibi tüm sorumlulukları üzerine alır. Taşeron firma üzerindeki bu sorumluluk inşaatında hatasız ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Taşeron bir firmada çalışan işçiye taşeron işçi denir.

Yüklenici Firma İle Yüklenici Arasında Fark Nedir?

Yüklenici firma ve yüklenici arasında fark vardır. Yüklenici firma, projeyi yürüten firma olarak bilinir. Yüklenici ise taşeron firma olarak kabul edilir. Taşeron firma sorumluluğu üzerine aldıktan sonra inşaatın düzenini, malzemeleri, işçilerin çalışmalarını kısacası inşaatta yapılan tüm işleri denetleyendir. Bunun içinde her iki firma arasındaki farkı bilmek önemlidir.

Taşeron firmalar, bir firma kalıbı içerisinde olmasından dolayı hak ve yükümlülüklere sahiptir, fakat bu yükümlülükler taşeron firmanın altında çalışan işçiler için geçerli değildir. Yani hiçbir taşeron firma çalışma sahası içerisinde izinsiz veya sağlıksız bir çalışma ortamının oluşturulmamasına dikkat etmelidir. Böyle bir durum olması halinde ise yükleyici firma tarafından durumun kontrol altına alınması şarttır.

Neden Taşeron Kullanılır?

Taşeronluk inşaattaki iş bölümünün kurumsallaştırılmış olan şeklidir. Yani bu tür formlar hizmeti kendi bünyesinde sunmaktan daha az maliyetlidir. Bunun içinde yüklenici firmalar genelde taşeron firmalarla çalışırlar.

Bazı sektörlerde günlük ihtiyaç duyulmayan çalışmalar vardır. Firma bu işler için bünyesinde işçi barındırıyor olması zarar etmesine neden olacaktır. Bunun içinde maliyetleri en aza indirebilmek için taşeron firmalar tercih edilir.

Taşeron firmaların tercih edilmesinin nedenlerinden birisi de işin takibinin yapılmasıdır. Yani bir iş üzerinde kontrolün daha iyi olması gerekiyorsa yardım alınması en doğru seçenektir. Bu durum hem maliyet hem de zaman açısından oldukça önemlidir.

https://www.hayatiskele.com/