Tekerlekli Mobil İskele Nedir? Kullanım Talimatları

Tekerlekli Mobil İskele Nedir Nasıl KurulurMobil iskele veya bilinen diğer adıyla tekerlekli iskele, mekân içerisinde ya da dış cephede istenilen yükseklikte ve genişlikte platform oluşturularak kullanılır. Asma tavan ve tavan gibi yüzeylerde boya, kaplama ve aydınlatma için iş iskelesi olarak kullanılan tekerlekli mobil iskele nedir, kullanım talimatları nelerdir?

Tekerlekli Mobil İskele Nedir?

Mobil iskele, bilinen diğer adı ile tekerlekli iskele, iç mekanda veya dış cephede istenilen yükseklik ve genişlikte platform oluşturularak, özellikle tavan işlerinde kullanılır. Fazla yüksekte yapılan çalışmalarda sabit olmayan ve hareket kabiliyeti yüksek olan, tekerlekli ve frenli iskele sayesinde hızlı ve hareket imkanı yüksek bir çalışma alanına sahip olunabilir. Mobil, seyyar, tekerlekli iskele sistemleri, genel olarak iç mekanlarda ve düzgün zeminli geniş alanlarda kullanılan yer değiştirebilir mobil iskele sistemleridir.

Kolaylıkla katlanabilen ve az yer kaplayan özelliğe sahip olması sebebi ile kurulum ve taşıma sırasında avantaj sağlar. Çalışmalarınızı hem kolaylaştıran hem de pratik kurulumu sayesinde zaman tasarrufu sağlayan mobil iskeleler, odadan odaya geçmeniz gereken dar yerlerde zahmetsizce katlanabilir ve tekerlekli yapısı ile yürütülebilir.

Tekerlekli Mobil İskele Kullanım Talimatları
  • Çalışma platformu üzerine sadece iç kısımdan çıkılması gerekir.
  • Çalışma esnasında yan korumalığa dayanılmamalıdır.
  • Kaplama yüzeyleri üzerinde atlanmamalıdır.
  • Yatay yüklerin meydana getirilmemesi gerekir.
  • İskelelerin geçiş binalarında, giydirilmemiş yapılarda ya da bina köşelerinde kullanıldığında, iskelenin devrilmesini engellenmek için özellikle rüzgar durumuna dikkat
  • Platform yüksekliği; sandık, merdiven ya da edilmesi gerekir. başka düzenekler kullanılarak artırılmamalıdır.
  • Alet ve malzemeler, sadece yukarı uzatılmalıdır. Bu esnada çalışma platformuna aşırı yük bindirmemek adına her zaman aletlerin ve malzemelerin ağırlığına dikkat edilmelidir. Aletleri yukarı uzatan kişi, yükü alan kişi güvenli bir şekilde elinde tuttuğunda malzemeleri serbest bırakmalıdır.
  • Sevk makaralı iskeleler kurulumu yapıldıktan sonra kullanılacakları yere tekerlekleri ile sürülebilir. Bu durumda her türlü çarpma önlenmeli ve dikkat edilmelidir. Hareket ettirildikten sonra iskelenin doğrultusu yeniden kontrol edilmelidir.
  • İskele hareket ettirilirken her zaman elektrik ileten hiçbir parçaya temas etmemesine dikkat edilmesi gerekir.
  • Matkap gibi elektrikli cihazlar, sadece koruyucu küçük voltaj ile, koruyucu ayırma ile ya da kaçak akım rölesi üzerinden 30 mA’lık bir kaçak akımı ile bağlanmışlarsa iskele üzerinde kullanılabilir.

https://www.hayatiskele.com/